Jakie dźwigi są najczęściej wynajmowane?

dźwig samojezdny

W dzisiejszych czasach dźwigi odgrywają kluczową rolę w budownictwie, transporcie i wielu innych branżach. Wynajem dźwigów to usługa, która pozwala na korzystanie z tego rodzaju sprzętu bez konieczności jego zakupu. W Polsce istnieje wiele firm oferujących wynajem dźwigów, ale które z maszyn są najczęściej wybierane przez klientów? W niniejszym artykule przedstawiamy najpopularniejsze rodzaje dźwigów do wynajęcia oraz ich zastosowanie.

Dźwigi samojezdne

Dźwigi samojezdne to jedne z najbardziej popularnych maszyn na polskim rynku wynajmu. Ich główną zaletą jest mobilność, dzięki której można je szybko przemieszczać na terenie budowy lub innego miejsca pracy. Dźwigi samojezdne są wykorzystywane w różnych branżach, takich jak budownictwo, energetyka czy telekomunikacja. Ich nośność może sięgać nawet kilkuset ton, co sprawia, że są idealne do podnoszenia ciężkich elementów konstrukcyjnych czy maszyn przemysłowych.

Dźwigi żurawie wieżowe

Żurawie wieżowe to kolejny popularny rodzaj dźwigów do wynajęcia. Są one nieodłącznym elementem krajobrazu większości placów budowy, szczególnie tych o dużym zasięgu. Dźwigi te charakteryzują się bardzo dużą nośnością oraz dalekim zasięgiem, co pozwala na wykonywanie prac na dużych wysokościach. Żurawie wieżowe są niezbędne przy budowie wysokościowców, mostów czy innych dużych obiektów inżynieryjnych.

Dźwigi teleskopowe

Dźwigi teleskopowe to maszyny, które łączą zalety dźwigów samojezdnych i żurawi wieżowych. Ich główną cechą jest wysięgnik teleskopowy, który pozwala na zmianę wysokości pracy w zależności od potrzeb. Dźwigi teleskopowe są często wykorzystywane przy montażu konstrukcji stalowych, pracach elewacyjnych czy podnoszeniu maszyn przemysłowych. Ich nośność może wynosić od kilku do kilkudziesięciu ton, a zasięg pracy sięga nawet kilkudziesięciu metrów.

Dźwigi gąsienicowe

Dźwigi gąsienicowe to kolejny rodzaj maszyn często wynajmowanych w Polsce. Ich główną zaletą jest zdolność do poruszania się w trudnym terenie, takim jak błoto czy piasek. Dźwigi gąsienicowe są wykorzystywane przede wszystkim w budownictwie, ale także w przemyśle czy rolnictwie. Ich nośność może sięgać nawet kilkuset ton, co pozwala na podnoszenie ciężkich elementów konstrukcyjnych oraz maszyn.

Dźwigi montażowe

Dźwigi montażowe to specjalistyczne maszyny, które są wykorzystywane przede wszystkim przy montażu konstrukcji, takich jak rusztowania czy szalunki. Są one znacznie mniejsze od pozostałych modeli tych maszyn, co pozwala na ich łatwe przemieszczanie i manewrowanie w wąskich przestrzeniach. Dźwigi montażowe są często wykorzystywane na budowach, gdzie wymagana jest precyzja i szybkość pracy.

Podsumowując, na polskim rynku wynajmu dźwigów można znaleźć szeroką gamę maszyn, które są dostosowane do różnych potrzeb i zastosowań. Wybór odpowiedniego dźwigu zależy od wielu czynników, takich jak rodzaj pracy, nośność czy teren, na którym ma być wykorzystany sprzęt. Dlatego przed podjęciem decyzji o wynajmie maszyny warto dokładnie przeanalizować swoje potrzeby oraz skonsultować się z ekspertami w tej dziedzinie.

Wróć do bloga